Only For Girls
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Markus Zusak

+4
MissSunshine.
Fallen Like The Sky.
ANG!E
MoonGirl
8 posters

Go down

Markus Zusak Empty Markus Zusak

Post by MoonGirl Tue 23 Aug 2011 - 0:38

O piscu
Markus Zusak je australijski pisac koji je već kao veoma mlad privukao pažnju svojim romanima za decu i omladinu – The Underdog, Fighting Ruben Wolfe, Getting the Girl, a na velika vrata stupio u svet knjževnosti romanom I Am the Messenger, koji je 2006. dobio nagradu Printz. Od samih njegovih književnih početaka, prate ga atributi „inovativnog“ i „poetičnog“ pisca, dok je Kradljivica knjiga proglašena za „književni fenomen“.

Već to dovoljno govori o ovoj knjizi; uistinu, podvig je stvoriti delo koje će ispuniti toliko razlilčitih i teško spojivih kriterijuma: da bude knjiga ujedno bajka i dokument; humoristična i tragična; dirljiva i nepatetična; a pri tom još i vrhunski poetska. Ako bi se Zusakov način izražavanja uopšte mogao s nečim porediti, onda bi to možda bio Antoan de Sent-Egziperi sa svojom setnom, prelepom, jezgrovitom i uvek sadržajnom rečenicom. Kradljivica knjiga zasnovana je na jednoj od najvećih tragedija čovečanstva svih vremena – Drugom svetskom ratu, i stradanjima Jevreja u njemu. Budući da je ova tema već bezbroj puta, na bezbroj različitih načina opisivana, utoliko je posredi krupniji književni zalogaj, i utoliko je teže obraditi je na pravi i zaista „inovativan“ način. Međutim, piscu kao da se ova tema sama nametnula i kao da nije mogao da je izbegne:

„U detinjstvu sam se u rođenoj kući naslušao priča o Minhenu i Beču u doba rata, kad su moji roditelji bili deca. Dve majčine priče strahovito su me potresale. Prva je o bombardovanju Minhena i o tome kako je ’nebo gorelo’, kako se sve crvenelo. Druga je o nečemu drugome što je videla… Jednog dana se s glavne ulice majčine varoši začula strašna galama, i kad je ona potrčala da vidi šta je, ugledala je Jevreje koje su pešice sprovodili u Dahau. Na samom repu kolone bio je neki starac koji nije mogao da izdrži korak. Jedan odrasliji dečko video je to, utrčao u kuću i izneo mu parče hleba. Starac je pao na kolena, stao da ljubi dečaku stope i da mu zahvaljuje… Tad je to primetio stražar i prišao. Istrgao je starcu hleb iz ruka i išibao ga što ga je uzeo. Onda se izvikao na dečaka pa i njega ošinuo zato što je uopšte davao hleb. U istom trenu – neizmerna dobrota i neizmerna okrutnost, i ja u njemu vidim savršeno zaokruženu priču o tome kakvi ljudi jesu.

Prolazile su nam pred očima slike strojeva u kojima gordo stupaju dečaci, uzvici ’Hajl Hitler!’, bila nam je znana ta ideja da je u tome učestvovala ’čitava Nemačka’. Ali ipak je bilo nepomirljive dece, ljudi koji nisu hteli da se pridržavaju tih pravila, ljudi koji su u svojim domovima krili Jevreje i druge progonjene. Dakle, jeste postojala i ona druga strana nacističke Nemačke.

Ispva sam tu priču zamišljao kao malu knjigu – od stotinak strana. Ishod je bila Kradljivica knjiga. Dobra ili loša, ona je najbolje što sam znao da napišem, a mislim da nijedan pisac ne sme više od toga od sebe da očekuje i zahteva.“

Za svoje knjige dobio je brojne australijske književne nagrade. Živi u Sidneju, u Australiji.





O Kradljivici knjiga

„Briljantno i nesvakidašnje ambiciozno delo.”
Njujork tajms

„Izuzetno, lirsko, prelepo i gnevno...”
Sandi telegraf

EVO JEDNE MALE ČINJENICE:
Umrećete.

1939. Nacistička Nemačka. zemlja zadržava dah. Smrt nikada nije imala toliko posla. Devetogodišnja Lizel živi sa svojom starateljskom porodicom u Ulici Himel. Roditelje su joj odveli u koncentracioni logor. Lizel krade knjige. Ovo je njena priča i priča o stanovnicima njene ulice, kada su bombe počele da padaju.

JEDNA VAŽNA NAPOMENA:
Ovu priču pripoveda Smrt.

To je mala priča o:
devojčici
harmonikašu
nekim fanatičnim Nemcima
jevrejskom bokseru
i stvarno mnogo lopovluka

TREBALO BI DA ZNATE JOŠ NEŠTO:
Smrt će posetiti kradljivicu knjiga tri puta.
MoonGirl
MoonGirl
Powerful Girl
Powerful Girl

bič pliz
Broj poruka : 3319
Godina : 30

Back to top Go down

Markus Zusak Empty Re: Markus Zusak

Post by ANG!E Tue 23 Aug 2011 - 8:30

Mozda procitam
ANG!E
ANG!E
Candy Girl
Candy Girl

Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Saturday and Sunday With us You know what we say Party everyday
Broj poruka : 185
Godina : 28
Location : Ljubav je nas lavirint u kojem se ne snalazimoo… :( <3

Back to top Go down

Markus Zusak Empty Re: Markus Zusak

Post by Fallen Like The Sky. Tue 23 Aug 2011 - 15:10

Jedna od retkih knjiga koju preporucujem svima jer je stvarno za svakoga bez obzira na to kakav ima ukus kada su knjige u pitanju *ja imam cudan ukus pa zato nista ne preporucujem nikad*
Fantasticno napisana, dirljiva, tuzna, knjiga koja se cita u jednom dahu.
Fallen Like The Sky.
Fallen Like The Sky.
Designer
Designer

Broj poruka : 11941
Godina : 32
Location : Home... but home is nowhere.

http://weheartit.com/nicky6pack

Back to top Go down

Markus Zusak Empty Re: Markus Zusak

Post by MissSunshine. Fri 9 Sep 2011 - 19:20

Jedna mi je od najdražih :D
MissSunshine.
MissSunshine.
Candy Girl
Candy Girl

Broj poruka : 67
Godina : 27

Back to top Go down

Markus Zusak Empty Re: Markus Zusak

Post by Praslin<3 Sun 11 Sep 2011 - 17:53

Mnogo interesantno mi djeluje, podiću je ovih dana :)
Praslin<3
Praslin<3
Kate Beckett
Kate Beckett

I don`t wanna waste another day, stuck in the shadow of my mistakes!
Broj poruka : 7273
Godina : 27
Location : U Novom Sadu, na Dunavu..

Back to top Go down

Markus Zusak Empty Re: Markus Zusak

Post by Little Alien Sat 22 Oct 2011 - 18:00

Ja svaki put kada odem do biblioteke knjiga je na citanju -.-'. Vec 4 puta sam je trazila i nema.
Little Alien
Little Alien
Candy Girl
Candy Girl

Markus Zusak Math_Stamp_by_RedBloodyRose
Broj poruka : 157
Godina : 27
Location : London *_*

Back to top Go down

Markus Zusak Empty Re: Markus Zusak

Post by MoonGirl Mon 12 Dec 2011 - 3:30

Aj,knjiga je stvarno fenomenalna ♥ Onog decaka mi je tako zao bilo :/ zaboravila sam im imena vec...ali znam da su likovi bas tragicni bili :/
MoonGirl
MoonGirl
Powerful Girl
Powerful Girl

bič pliz
Broj poruka : 3319
Godina : 30

Back to top Go down

Markus Zusak Empty Re: Markus Zusak

Post by Aurora Mon 30 Jul 2012 - 1:01

Fallen Like The Sky. wrote:Jedna od retkih knjiga koju preporucujem svima jer je stvarno za svakoga bez obzira na to kakav ima ukus kada su knjige u pitanju
Fantasticno napisana, dirljiva, tuzna, knjiga koja se cita u jednom dahu.

MoonGirl wrote:Aj,knjiga je stvarno fenomenalna ♥ Onog decaka mi je tako zao bilo :/ zaboravila sam im imena vec...ali znam da su likovi bas tragicni bili :/
Rudi. Da sam pisala knjigu ne bih imala srca da ubijem Rudija, ne ne ne Cry xD
Preplakala sam poslednjih 100 strana knjige (mozda i vise) xD I to me je bas potreslo xD

divnodivnodivnodivnodivnodivno :volim:

Svidja mi se radnja, likovi i bas mi se svidja kako je predstavljena smrt

Svidja mi se... Ma svidja mi se sve :D
Aurora
Aurora
Admin
Admin

Broj poruka : 20870
Godina : 29
Location : Tamo-'vamo

http://pinkiegirlsmp3.blogspot.com/

Back to top Go down

Markus Zusak Empty Re: Markus Zusak

Post by Lady Halliwell Mon 30 Jul 2012 - 12:57

Čitala sam pre nekih godinu i po, jedna od boljih koje sam čitala. Svima preporučujem.
Lady Halliwell
Lady Halliwell
Candy Girl
Candy Girl

nothing ever goes away until it teaches us what we need to know.
Broj poruka : 149
Godina : 30
Location : GoldenGate bridge

http://charmedforever.tk

Back to top Go down

Markus Zusak Empty Re: Markus Zusak

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum