Only For Girls
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dž. R. R. Tolkin

+2
Polly Samson
Aurora
6 posters

Go down

Dž. R. R. Tolkin Empty Dž. R. R. Tolkin

Post by Aurora Sat 30 Mar 2013 - 14:53

Tolkin je uživao u izmišljanju priča da bi zabavio decu. Svake godine je za njih pisao pisma od Božić Bate i slao im ih za Božić. Ona su sakupljena i izdata u knjizi pod imenom „Očeva božićna pisma” (The Father Christmass Letters).

Izdao je knjigu koju je napisao za svoju decu pod naslovom „Hobit” (The Hobbit) 1937. godine. Iako namenjena deci, postala je popularna i kod odrasle čitalačke publike, i to dovoljno popularna da izdavačka kuća „Allen & Unwin” zatraži od Tolkina da napiše nastavak. Ovo je rezultiralo njegovim najpoznatijim delom, koje će postati trotomni roman „Gospodar prstenova” (The Lord of the Rings). Tolkinu je trebalo skoro deset godina da napiše svoju sagu, tokom kojih je imao svesrdnu podršku prijatelja iz The Inklings, posebno K.S. Luisa, autora poznate serije knjiga o zemlji Narniji.

Tolkin je bio profesionalni filolog i jezici i mitologije koje je proučavao ostavili su veliki trag u njegovim delima. Tako su imena Patuljaka iz „Hobita“ potiču iz mitova Voluspa (Völuspá) i Eda (Edda), dok su neki zapleti (npr. krađa pehara iz zmajevog legla) uzeti iz epa „Beovulf” (Beowulf).

Tolkin je nastavio da se bavi istorijom Srednje zemlje do svoje smrti. Njegov sin Kristofer Tolkin je uz pomoć pisca fantastike Gaja Gavrijela Keja (Guy Gavriel Kay) sredio deo tog materijala i izdao ga u jednom delu pod imenom „Silmarilion” 1977. godine. Kristofer je nastavio da sređuje i izdaje materijal vezan za nastanak Srednjeg sveta, odnosno dela kao što su „Istorija Srednje zemlje” (The History of Middle-earth)" u dvanaest tomova i „Nedovršene priče” (Unfinished Tales). Ona sadrže nedovršene, napuštene, alternativne i često kontradiktorne verzije priča na kojima je Tolkin radio decenijama, često ih prerađujući, prepisujući i proširujući. Samo je „Silmarilion” u skladu sa prethodno izdatim romanima, i to samo zahvaljujući Kristoferovoj preradi – iako i on sam kaže da i dalje ostaju neke nesuglasice. Čak je i „Hobit” ostao delimično neusaglašen sa „Gospodarom prstenova” nakon njegovog izdavanja, iako je mnogo toga izmenjeno i čak jedno celo poglavlje prerađeno u drugom izdanju iz 1951.
Aurora
Aurora
Admin
Admin

Broj poruka : 20870
Godina : 29
Location : Tamo-'vamo

http://pinkiegirlsmp3.blogspot.com/

Back to top Go down

Dž. R. R. Tolkin Empty Re: Dž. R. R. Tolkin

Post by Polly Samson Sat 30 Mar 2013 - 19:42

Ništa nisam pročitala, a mnogo toga bih volela...
Polly Samson
Polly Samson
Dangerous Lady
Dangerous Lady

Mesečarka
Broj poruka : 8397
Godina : 28
Location : Proleće

Back to top Go down

Dž. R. R. Tolkin Empty Re: Dž. R. R. Tolkin

Post by Forever. <3 Tue 2 Apr 2013 - 12:26

Pročitala sam Hobita. Definitivno je knjiga bolja od filma. Planiram da pročitam i ''Gospodar prestenova''.
Forever. <3
Forever. <3
Sweet Girl
Sweet Girl

Belive in drems, belive in love.
Broj poruka : 340
Godina : 26
Location : New York. <3

Back to top Go down

Dž. R. R. Tolkin Empty Re: Dž. R. R. Tolkin

Post by radioactive. Tue 23 Apr 2013 - 23:46

Iz nekog nepoznatog razloga mi je antipatičan i uopće nemam želju da pročitam gospodara prstenova i ostale.
radioactive.
radioactive.
Candy Girl
Candy Girl

I show the wind how to fly
Broj poruka : 116
Godina : 109
Location : Hrvatska

http://weheartit.com/kidnapped_angel

Back to top Go down

Dž. R. R. Tolkin Empty Re: Dž. R. R. Tolkin

Post by Aurora Wed 24 Apr 2013 - 18:10

Procitala sam Hobita i prve dve knjige Gospodara, procitacu trecu i ostalo ako nadjem u skkorije vreme (ocigledno je da mi se svidja, ne bih citala da nije tako xD)
Kada citam ovakve knjige postanem malo opterecena njima :D
Divim se njegovoj masti i mogucnosti da zamisli ceo jedan drugi svet i bica u njemu

Nervira me kada neki fan Game of Thrones kaze da je Tolkin bezveze jer Gandalf ne umire i jer su svi zivi i srecni na kraju -.- xD i da su knjige decije (tj. nema scena sexa i klanja na sve strane) mada su one prvo i bile namenjene deci i pisane su 40ih godina. (a i smesno mi je sto se pisac GoT predstavlja sa R.R.)
Aurora
Aurora
Admin
Admin

Broj poruka : 20870
Godina : 29
Location : Tamo-'vamo

http://pinkiegirlsmp3.blogspot.com/

Back to top Go down

Dž. R. R. Tolkin Empty Re: Dž. R. R. Tolkin

Post by Praslin<3 Fri 26 Apr 2013 - 13:23

Planiram Hobita i Gospodara prstenova na ljetnom raspustu pa ako mi se svide, posle i ostalo.
Praslin<3
Praslin<3
Kate Beckett
Kate Beckett

I don`t wanna waste another day, stuck in the shadow of my mistakes!
Broj poruka : 7273
Godina : 27
Location : U Novom Sadu, na Dunavu..

Back to top Go down

Dž. R. R. Tolkin Empty Re: Dž. R. R. Tolkin

Post by Polly Samson Sat 27 Apr 2013 - 15:26

Pročitala sam Hobita. Dopao mi se uglavnom. :)
Polly Samson
Polly Samson
Dangerous Lady
Dangerous Lady

Mesečarka
Broj poruka : 8397
Godina : 28
Location : Proleće

Back to top Go down

Dž. R. R. Tolkin Empty Re: Dž. R. R. Tolkin

Post by Scarlett O'hara Sat 27 Apr 2013 - 15:31

Čitala sam Gospodara prstenova sva 3 dijela baš davno, voljela bih opet pročitati. Meni je on genijalan.
Scarlett O'hara
Scarlett O'hara
Admin
Admin

Ja ću imati tebe i ti ćeš imati mene odavde pa do vječnosti, zauvijek, bez početka i bez kraja.
Broj poruka : 8922
Godina : 32
Location : tamo gdje je sve po mom....

Back to top Go down

Dž. R. R. Tolkin Empty Re: Dž. R. R. Tolkin

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum