Only For Girls
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nefili i company

+5
mental.slaughter
Fallen Like The Sky.
popka bebic ^__^
Sirenna *
His Porcelain Doll
9 posters

Go down

Nefili i company Empty Nefili i company

Post by His Porcelain Doll Sun 22 Jan 2012 - 16:57

Nefili su hibridna bića opisana u Bibliji za koje se vjerovalo da su potomci sinova Božjih i kćeri čovječjih, kako je opisano u Knjizi postanka (Post 6,1-4). U Knjizi Brojeva (Br 13,32-33) opisani su kao divovi koji nastanjuju Kanaan.


Riječ nefili dolazi od hebrejske riječi נְפִילִים (nephilim) koja je nastala od korijena npl (נָפַל) u značenju "[oni koji su] pali", odnosno "oni koji su sišli". Kod Ezekiela čitamo o palim junacima (gibborim nophelim, גִּבֹּורִים נֹפְלִים) koji su sišli u svijet mrtvih u svojoj ratnoj opremi.
U Bibliji.

Nefili se spominju na dva mesta u Starom zavjetu. Prvi spomen nalazi se u . poglavlju Knjige Postanka:
„ 1Kad su se ljudi počeli širiti po zemlji i kćeri im se narodile, 2opaze sinovi Božji da su kćeri ljudske pristale, pa ih uzimahu sebi za žene koje su god htjeli. 3Onda Jahve reče: "Neće moj duh u čovjeku ostati dovijeka; čovjek je tjelesan, pa neka mu vijek bude stotinu dvadeset godina." 4U ona su vremena - a i kasnije - na zemlji bili Nefili, kad su Božji sinovi općili s ljudskim kćerima pa im one rađale djecu. To su oni od starine po snazi glasoviti ljudi. “
Nakon spomena Nefila, u Bibliji se dalje opisuje Noa i opći potop. Drugi spomen Nefila susreće se u Knjizi Brojeva, gdje se opisuju kao divovi.
U Knjizi proroka Henoka [uredi]

Nefili se spominju i u apokrifnoj Knjizi proroka Henoka (Hen 7,1-15)[4], gdje se također opisuju kao potomci anđela, sinova Božjih i ljudskih kćeri. Dalje se nabrajaju imena poglavara anđela i ističe se da im je vođa bio Samjaza. Žene su začele s njima i rodile divove, Nefilime, koji su bili jako visoki i veoma proždrljivi, te su se na kraju okrenuli protiv ljudi kako bi ih pojeli.
Anđeli su ljude podučili raznim vještinama, no unatoč tome ljudi su bili pred porazom. Tada je Bog poslao svoje arkanđele koji su se sukobili s prognanom braćom i bacili ih u pakao. Bog je poslao uništenje na Zemlju u obliku općeg potopa, a divovi su postali demoni poput svojih otaca.[5]
Objašnjenja identiteta [uredi]

Postoje četiri uobičajena gledišta na identitet Nefila. Nefili su bili:
djeca anđela i ljudskih žena. Po tom vjerovanju grešni anđeli su općili s ljudskim ženama i stvorili hibridno potomstvo na Zemlji. Tada su anđeli podučili ljudske žene raznim vještinama, između ostalog magiji, botanici i ljekarništvu, a kada su se potomci anđela okrenuli protiv ljudi, anđeli su ljude podučili vještini kovanja oružja i ratovanja, te umjetnosti i znanosti.[6] Upravo to otkrivanje zabranjenih znanja ljudima i razmnožavanje s njima, dio je uzroka zbog kojeg je Bog prognao dio anđela s neba. Kažnjeni su i ljudi, jer je Bog naredio opći potop, a spašen je samo Noa i njegova obitelj kojoj je arkanđeo Uriel prenio Božju poruku o skorašnjoj poplavi i način kako će se spasiti.
Nakon toga, Bog je poslao odane arkanđele da se obračunaju s palim anđelima. Rafael je uhvatio i vezao Azazela te ga bacio u rupu u pustinji, a na glavu mu je nabacao kamenje kako više nikada ne bi vidio danju svijetlost. Mihovil je vezao Samjaza, zajedno s njegovim pomoćnicima, ostavivši ih u zemaljskoj dolini gdje će ostati do konca svijeta, a na Sudnji dan bit će bačeni u vatru.[7]
Od divova, njihovih potomaka na Zemlji, nastala je rasa zlih duhova. Ti duhovi su postali nematerijalna bestjelesna bića koja su, zavideći ljudima na njihovim fizičkim oblicima, uživala u tome da ih muče. Ta bića neće biti kažnjena sve do Sudnjeg dana.[8]
djeca Šetovih potomaka s Kajinovim potomcima. Zastupnici ovog mišljenja vjeruju da se iza riječi "sinovi Božji" krije Šet i njegovo potomstvo, dok bi "ljudske kćeri" bile Kajinovo potomstvo.
divovi (visoki ili snažni ljudi). Prema ovom objašnjenju, Nefili su divovska rasa ljudi koja je živjela na području Kanaana.
mitološka bića.


*preuzeto sa wikipedije*

Sta mislite o tome da andjeli aham sa ljudskim zenama i njihova budi polu andjeli, i imaju posebne posobnosti..
Ovo sam pricala sam jednom frendicom Sabrinom i ona je rekla da se andjeli zaljube u smrtnice i tada padnu i budu ''pali andjeli'' i onda se opredjele na koju ce stranu dobra ili zla..

Ja sam citala jednu knjigu ''Pali Andjeo'' tj nastavak taj knjige jucer i prekjuce (i procitala sam je) sad pokusavam na nadjem prvi dio, i jos jedan nastavak (dva nastavka izlaze ove godine, jup Nefili i company 243743 )..
Inace u knjizi se radi izmedju njih dvoje nebitno da ne bude offtopic..
I posle kada sam procitala knjigu sjetila sam se '' u svakoj lazi ima zrno istine'', i mislim da ovo fakat postoji...
Msm nije da se tripujem, ali ba ovo je cudan svijet..

Vasa misljenja, i dali ste znali za tO?
His Porcelain Doll
His Porcelain Doll
Sweet Girl
Sweet Girl

The girls, they all are like carmen.
Broj poruka : 584
Godina : 35
Location : London

Back to top Go down

Nefili i company Empty Re: Nefili i company

Post by Sirenna * Tue 15 May 2012 - 22:21

Nisam znala.:)
Sirenna *
Sirenna *
Powerful Girl
Powerful Girl

Broj poruka : 3233
Godina : 28
Location : Tri metra iznad neba. ^_^ <3

https://www.facebook.com/profile.php?id=100003835081170&ref=t

Back to top Go down

Nefili i company Empty Re: Nefili i company

Post by popka bebic ^__^ Wed 30 May 2012 - 12:02

Sirenna * wrote:Nisam znala.:)
popka bebic ^__^
popka bebic ^__^
Dangerous Lady
Dangerous Lady

Moje srce s&#39; tobom igra u ritmu ni na na na :)
Broj poruka : 11424
Location : Tamo gde zelim. Samo zatvorim oci i tu sam.

Back to top Go down

Nefili i company Empty Re: Nefili i company

Post by Fallen Like The Sky. Thu 14 Jun 2012 - 14:00

Nemojte spamovati onda ako nemate ništa da kažete jer sad znate šta je ako ste ovo pročitali.
Čula sam za za nefilime i Azazela jer sam gledala neku seriju koja dotiče tu tematiku, ali je smeštena u moderno doba i recimo da je čista glupost.
Uglavnom sam se susretala sa ovim prvim gledištem ne nefile ili nefilime kako se već kaže kod nas. O tome da li postoje ili ne moram biti religiozna na prvom mestu da bih se uopšte uplitala u diskusiju i svakako se ne treba oslanjati na popularnu kulturu u tumačenju, kao što su te knjige istorijske fikcije ili ova serija što sam ja gledala jer tu uglavnom izromantiziraju neku ljubavnu priču kako bi privukli publiku, a manje se bave religioznim gledištem na temu.
Fallen Like The Sky.
Fallen Like The Sky.
Designer
Designer

Broj poruka : 11941
Godina : 32
Location : Home... but home is nowhere.

http://weheartit.com/nicky6pack

Back to top Go down

Nefili i company Empty Re: Nefili i company

Post by mental.slaughter Sun 17 Jun 2012 - 20:56

Totalno kul. Nikad prije nisam ćula,a veoma je zanimljiv tekst. Imal još toga?
mental.slaughter
mental.slaughter
Candy Girl
Candy Girl

Broj poruka : 64
Godina : 27
Location : Hell

Back to top Go down

Nefili i company Empty Re: Nefili i company

Post by His Porcelain Doll Thu 12 Jul 2012 - 3:05

Nabavila sam preko subotara (oni su sekta, mislim), knjigu o njima.


Ovako u knjizi (knjigi o.O) pise (ja cu sazeto).
-Bog je htio da sacuva svoju djecu tj ljude te im je poslao andjele da ih cuvaju. No andjeli tada prvi put se spoznase sa ljudskim zenama i zaljubisi se u njih. Njihovi potomci su bili preveliki i krsili su gravitacija, visina do 4 metra (to je potvrdjen podatak imaju i ostaci negdje na nekim uskrsnjim ostrvima).
Njim cesto povezuju sa atlantidjanima i neki tvrde da su oni zapravo to bili, da su preslikali Orion (grad andjela u svemiru), ali Bog to nije dozvolio i potopio ih, neki od njih su prezivljeli i napravili veci danasnjih svijetski cuda tipa onih piramida, i to je naucno dokazano jer egipcani nisu mogli prenjet u to doba kamen od tonu, a nisu bili tako fansinatni da bi to izmislili.

I jedna nevazna za ovu cinjenica.
-Dali ste znali da plasticna hirurgija, botox sve potice originalno/izvorno iz Egipta?
Postoje podatci da su Kleopatru njene sluge podmladjivali sa zlatnim nitima.

His Porcelain Doll
His Porcelain Doll
Sweet Girl
Sweet Girl

The girls, they all are like carmen.
Broj poruka : 584
Godina : 35
Location : London

Back to top Go down

Nefili i company Empty Re: Nefili i company

Post by Daenerys Targaryen Sat 14 Jul 2012 - 18:22

Fallen Like The Sky. wrote:O tome da li postoje ili ne moram biti religiozna na prvom mestu da bih se uopšte uplitala u diskusiju.

Sve što imam reći.
Daenerys Targaryen
Daenerys Targaryen
Wonderstruck
Wonderstruck

Selene.
Broj poruka : 5878
Godina : 29

http://andjella.t@gmail.com

Back to top Go down

Nefili i company Empty Re: Nefili i company

Post by *~tamarchelo~* Sat 18 Aug 2012 - 23:37

Mislim da ne postoje, da je sve to samo necija izmisljotina nadogradjivana vekovima.
avatar
*~tamarchelo~*
Sweet Girl
Sweet Girl

Broj poruka : 336
Godina : 26
Location : Crna Gora

Back to top Go down

Nefili i company Empty Re: Nefili i company

Post by Kikica♥ Thu 10 Jan 2013 - 22:25

Interesantno.
Kikica♥
Kikica♥
Sweet Girl
Sweet Girl

Broj poruka : 337
Godina : 25
Location : Tri metra iznad neba <3

Back to top Go down

Nefili i company Empty Re: Nefili i company

Post by Forever. <3 Sat 20 Apr 2013 - 20:00

Čula sam o tome, ali ne baš ovako kako si napisala,već neku drugu verziju. U svakom slučaju, za mene su to gluposti.
Forever. <3
Forever. <3
Sweet Girl
Sweet Girl

Belive in drems, belive in love.
Broj poruka : 340
Godina : 26
Location : New York. <3

Back to top Go down

Nefili i company Empty Re: Nefili i company

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum